Lautalla kohti Islayn saarta |
Lauttamatkan upeaa maisemaa |
Majakka jossa haluaisimme käydä |
Islayn sää näytti parhaat puolensa, aurinko paistoi joten kävelimme heti Bowmoren tislaamon nurkille kalliolle katselemaan merelle. Keltaiset puskat kukkivat valtoimeen ja meri kimalsi. Oli ihana olla taas Islaylla!
Väriloistoa rannalla |
No, Bowmore Hall, paikka jossa hyväntekeväisyyskonsertti oli pieni sali, mutta eipä ihmisiäkään ollut paljon, joten hyvin mahduimme mukaan. Liput maksoivat 5 puntaa kappale, tuloilla keräsivät säkkipilli yhtyeelle varoja että pääsisivät kesällä mantereelle kisoihin. Lisäksi paikalliset tislaamot ja yritykset olivat antaneet tuotoksiaan arpajaisiin ja punnalla sai 4 arpaa. Ostimmekin 16 arpaa lähinnä kannatuksen vuoksi. Toki mielellämmehän olisimme siitä arpajaisvoitonkin mukaan ottaneet.
Konserttia oli mukava kuunnella, säkkipillit pauhasivat niin isolla kuin pienemmälläkin porukalla. Arpajaisissa voitot meni muille, mutta välitön tunnelma teki konsertista elämyksen. Taisimme olla ainoita turisteja paikalla, ainakin tuntui että kaikki muut tunsivat jotenkin toisensa. Konsertin jälkeen olimmekin jo valmiita nukkumaan matkapäivän päätteeksi.
Islay Pipe Band Bowmoren konserttisalissa |
Suuntasimme saaren lounasosaan, Loch Guinartin rantoja kohti. Kävimme molemmin puolin lahtea katsomassa hiekkarannat ja nauttimassa raikkaasta meri-ilmasta. Siinä päivä vierähti jo iltapäivän puolelle ja nälkä ajoi meidät käymään Port Charloten hotelissa syömässä. Lounaaksi oli neljän juuston risotto, hyvää oli, tosin eipä ennen moista juustorisottomössöä ollut tullut syötyä. Päivän rasvasatsi tuli kerralla vetäistyä.
Loch Gruinartin rannalta |
Sainagmore Blay |
Kun koimme että rannat on koluttu lähdimme hissukseen ajelemaan takaisin kohti Bowmorea. Matkalla pysähdyimme muutaman kerran ihailemaan maisemia mm. keltaisten puskien sävähdyttäminä.
Bowmoressa veimme auton parkkiin, BB:hen suihkuun ja sitten syömään Lochside hotelliin. Ilta menikin siitä normikaavan mukaisesti..
Maanantaina 25.4 pääsiäispäivänä pakkasimme matkalaukut auton takakonttiin ja hyvästelimme Ferguksen, mukava oli kaksi yötä viettää hänen siistissä BB:ssä nauttien todella hyvästä aamupuurosta. Koska tulo- ja menomatkalla Glasgowssa saimme nauttia täydellisen skotlantilaisen aamiaisen pekonin, makkaran, black puddingin, munien yms kanssa, niin oli mukava syödä kunnon puuroakin välillä. Vaikka An Cuan oli mukava yöpymispaikka, odotimme innolla pääsyä Bowmoren tislaamon majoitukseen, mutta sinne oli pääsy vasta iltapäivällä. Suuntasimme autolla kohti Port Askaigissa sijaitsevaa RNLI:n meripelastusasemaa katsomaan ovatko David ja David päivystämässä siellä.
Pyhäpäivä ja meripelastusasema oli tyhjä joten suuntasimme kohti Laphroaigin tislaamoa. Olimme aikatauluttaneet niin että meillä jäi reilusti aikaa olla tislaamon ulkopuolella kiertelemässä ennen päivän ensimmäistä tislaamokierrosta kymmeneltä. Kierrokselle tuli meidän lisäksi kolme ruotsalaista miestä, joten saimme oman skandinaavisen tislaamokierroksen. Tämä oli meille jo neljäs kerta kierroksella kahden vuoden sisällä, joten kuuntelu välillä herpaantui ja valokuvaaminen otti vallan. Mutta kiva pieni porukka meitä oli ja kierros meni mukavasti uuden naispuolisen oppaan matkassa. Kierroksen lopuksi saimme maistiaisia tislaamon herkuista ja heidän 15 vuotias pullotus jota myivät vain yhden jokaiselle (pieni pullo, vain 35cl) tuli ostettua muistoksi. Samoin heidän viskijuustoa jonka päätimme nauttia päiväpiknikillä.
Laphroaigin tislaamo auringon paisteessa (ainaisten tihkusadekuvien jälkeen..) |
Lattiamallastus, "orja" testaa vanhaa ohran kääntömenetelmää |
Maistiaiset käymissammiosta |
Hylkeet nauttimassa auringosta |
Kildatonin kirkon rauniot |
Peurat lounaalla |
Mashman's Cottage, Bowmoren tislaamon mökki |
Bowmoren varasto |
Iltamaisema mökin ikkunasta |
Lagavulinin tynnyreistä maistiasia |
Päiväkävelyllä Ardbegin tislaamolle |
Keikalle lähdössä |
Aluksen lähdettyä päätimme lähteä käymään saaren pohjoiskärjessä Bunnahabhainin tislaamon luona. Tiesimme että tislaamo oli kiinni, mutta maisemia sinne menimmekin katsomaan. Tie on todella kapea ja mutkikas nousten vuoren rinnettä ylös, välillä alas laskien. Mutta ruuhkaa ei tiellä ollut, saimme lähes yksikseen liikkua siellä. Maisemat perillä ovat kyllä mutkaisen tien arvoiset. Illalla kävimme Bowmoressa syömässä ja sitten olikin päivä täysi.
Keskiviikkona 27.04. lähdimme aamulla kohti saaren länsirannikkoa. Matkalla katselimme vastarannalta kuinka Bowmoren tislaamon pagodi savupiipuista tuli savua kun tislaamossa oli tuli uunissa ohran kuivatusta varten. Heillä oli nyt vain pari kertaa viikossa tulet, maanantai aamuna tuoksu laskeutui ihanasti kylään, nyt emme aamulla tuoksua olleet huomanneet, vasta vastarannalta savun nähtyämme muistimme että olisi ollut "tuoksuaamu". Kuvasta erottuu myös mökkimme Bowmoren tislaamon alueella. (kuvat aukeavat klikkaamalla suuremmiksi).
Bowmoren tislaamo vastarannalta kuvattuna |
Matkasimme seuraavaksi kohti Saligo Bay:n rantaa. Jo auton parkkiin jättäessä tuntui Atlantin raikas ja voimakas tuuli vaikkei suoraan merelle vielä nähtykkään. Vedimme tuulipuvun housut farkkujen päälle, eikä yhtään ollut liikaa rannalla tuulen pauhatessa. Lampailla oli paljon karitsoita pellolla ja tällekkin rannalle oli nyt koirakielto pikkuisten takia. Mukava oli katsella kun karitsat kirmailivat emojen perään ja nukkuivat niissä kiinni.
Saligo Bayn ranta oli upean näköinen, meri tyrskysi kallioita vasten ja hiekkaranta näytti tasaiselta ja kutsuvalta. Tuuli ulvoi ja raikas meri-ilma iski vasten kasvoja. Kävelimme aikamme ja nautiskelimme jonka jälkeen pyörähdimme vielä Machir Bay:n lahden rannalla.
Linnut Saligo Bayn rannalla |
Saligo Bayn hiekkarantaa |
Saligo Bay |
Kilcomanin ensimmäinen tynnyri |
Illalla olikin vuorossa tavaroiden pakkaaminen ja viimeinen illallinen tältä erää Lochside hotellissa. Hyvästelimme porukan ja kovasti jo kyselivät että koskas taas tulemme takaisin. Kerroimme että kesällä on suuntana Skyen saari, mutta takaisin tulemme kuitenkin jossain vaiheessa.
Torstaina 28.04 ajoimme vuokra-auton Port Askaigin rantaan. Kävimme moikkaamassa RNLI:n Davidit ja heidän kanssaan vietimme nauruntäytteisen kahvihetken ennen lautan lähtöä mantereelle. Lautalla saimme jälleen nauttia upeasta aurinkoisesta merimatkasta maisemineen, eipä olleet ennen säät suosineet näin Islayllä!
Kennaraigista bussilla kohti Glasgowta jossa tuntui olevan täysi kesä. Porukat istuskelivat puistoissa nurmikoilla ja meno oli rennon kesäistä. Kävimme syömässä Maltmanissä ja nauttimassa maltaiset The Pot Stillissä ja sitten hotellille nukkumaan.
Perjantaina 29.04 aamupalan jälkeen menimme bussilla Glasgown keskustasta lentokentälle. Puoleltapäivin lähti lentomme Lontooseen. Onneksi kuninkaalliset häät Lontoossa eivät pahasti sotkeneet lentoliikennettä, vain hieman oli lento myöhässä. Lontoosta lento sitten Helsinkiin ja illaksi kotiin.
Aivan ihania kuvia jälleen ja kiva lukea seikkailustanne naapurisaarella. Tuo keltainen on nimeltä "Gorse" eli piikkiherne, meillä kukkii tuossa tien toisella puolella ja kun meren puolelta tuulee niin pihassa ihana lempeä kookoksen tuoksu.
VastaaPoistaHeljä